FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Street >  News >  Polska gospodarzem piłkarskich...

News

Polska gospodarzem piłkarskich Mistrzostw Świata!

Od:
Redakcja 
Data:
26 lipca 2019, 15:51
Ocena:
Ocena 0.00

Nie. To nie żart! Już w najbliższy poniedziałek do Warszawy przyjadą najlepsi piłkarze z całego globu! Format turnieju jest doskonale znany. Dyscyplina… nieco mniej. 29 lipca w stolicy startują 40. Mistrzostwa Świata w Footbagu. Footbagu czyli popularnej zośce. Polska należy do ścisłej czołówki tego sportu. W Warszawie będziemy bronić tytułu Mistrzów Świata.

W zośkę gra się tylko na szkolnych przerwach. Nic bardziej mylnego! Na całym świecie profesjonalnie w zośkę gra kilkadziesiąt tysięcy ludzi! 150 najlepszych zawodników z 23 państw od dwóch dni zjeżdża się do Warszawy zawalczyć o tytuł Mistrza Świata w footbagu. Rywalizacja odbywa się na warszawskim AWF.

- Przygotowania do turnieju trwały wiele miesięcy. Dziś wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Organizacja międzynarodowego wydarzenia na najwyższym poziomie niesie za sobą wiele wyzwań. To gigantyczna operacja logistyczna Przeloty, transport na terenie Warszawy, zakwaterowanie, przygotowanie infrastruktury w kompleksie Akademii Wychowania Fizycznego. Zbudowaliśmy łącznie 16 boisk i kort centralny. Na wszystkich, w tym samym czasie, będą rywalizować najlepsi z najlepszych z 5 kontynentów. Wśród nich oczywiście reprezentacja Polski w rekordowym, 31 osobowym składzie. Liczymy na sprawienie kilku niespodzianek – podkreśla Wiktor Dębski, dyrektor mistrzostw.

Polacy uchodzą za wielkich faworytów. W ostatnich latach zdobyliśmy kilka tytułów mistrzowskich. Zarówno we freestyle’u oraz w footbag net. W Warszawie Małgorzata Dębska w duecie z Wiktorem Dębskim bronią tytułu Mistrzów Świata w parach, a Wiktor Dębski tytułu wicemistrza świata w footbag net. Srebro zdobył w parze z Wojciechem Jamskim. W Warszawie będzie występował razem z Francuzem Arthur Ledain.

O co chodzi w tym sporcie?

Footbag - tak brzmi oficjalna nazwa dyscypliny - przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Tam w latach 70. ubiegłego stulecia powstały zasady gry polegającej na wykonywaniu nogami sztuczek, używając do tego materiałowej piłeczki. Chociaż “zośkę” kopano na polskich podwórkach już przed wojną, jej nowoczesna odmiana jest u nas uprawiana zaledwie od dwóch dekad. Zawodnicy rywalizują w dwóch konkurencjach. Widowiskowym freestyle’u i necie. Footbag net jest rozgrywany na korcie identycznym jak kort do badmintona. Zawodnicy indywidualnie lub w parach grają do dwóch zwycięskich setów. Każdy do 15 punktów.

Pomysłodawcami wydarzenia są członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Footbagu; to oni złożyli kandydaturę do międzynarodowej organizacji IFPA (International Footbag Players’ Association). Dobrze przygotowana oferta Warszawy zwyciężyła w głosowaniu, wygrywając m.in. z USA i Meksykiem. To nie pierwsze przedsięwzięcie, za którym stoi WSF; grupa ma za sobą organizację licznych zawodów o randze krajowej i międzynarodowej oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży. W organizacji tegorocznych Mistrzostw Świata wspierają ją inne stowarzyszenia działające na terenie kraju.

Impreza po szyldem EKO

Mistrzostwa Świata w Footbagu to pierwsza w historii Polski impreza o takiej randze organizowana pod hasłem „Go Green”. Podczas wydarzenia obowiązuje całkowity zakaz korzystania z plastiku.

- Spodziewamy się, że w trakcie turnieju przez kompleks AWF przewinie się kilka tysięcy osób. To oznacza, że moglibyśmy wyprodukować kilka ton śmieci. W tym całe morze plastiku. Chcemy być jednak w pełni przyjaźni środowisku – plastik został zastąpiony przez papier, a każdy zawodnik dostanie wielokrotnego użytku butelki do wody – podkreśla Wiktor Dębski.

40. Mistrzostwa Świata w Footbagu odbędą się w dniach 29 lipca - 3 sierpnia na terenie warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Na ostatnie dwa dni zawodów przewidziane są zmagania finałowe z uroczystą galą dla publiczności. Walka o medale startuje w sobotę 3 sierpnia o 15.30

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla kibiców. Naukę gry w footbag dla amatorów, strefy relaksu, miasteczko gastronomiczne oraz strefę zabaw dla dzieci. Kropką nad i będzie wielka freestylowa bitwa: Footbag vs Freestyle Football.

- To będzie wielkie święto zośkarzy z całego świata i jedyny taki rodzinny weekend tych wakacji w Polsce. Wbijajcie! – dodaje Dębski.

Wstęp na cały turniej jest wolny.

Harmonogram Finałów:

Friday, August 2.:

AWF:

  • 17:00 Circle Freestyle Finals (Women and Open)
  • 18:00 Open Singles Net finals
  • 19:00 Small Award Ceremony
  • 19:45 Bus transfer to Hala Gwardii

@Halagwardii

  • 21:00 Freestyle Battle: Footbag vs Football

Saturday, August 3.:

AWF:

  • 15:30 Mixed Doubles Net Final
  • 17:00 Freestyle Routines finals (Open/Women/Doubles)
  • 18:00 Open Doubles Net finals
  • 19:30 Award Ceremony
  • Afterparty @Barstudiowarszawa

Dostępne w kategoriach

sport street

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel się


Reklama-Jak zamawiać?
Accompilce

Najnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności