FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Street >  News >  Międzymiastowy Festiwal Sitodruku...

News

Międzymiastowy Festiwal Sitodruku SITOFEST 2015

Od:
Redakcja 
Data:
28 października 2015, 09:49
Ocena:
Ocena 0.00
Sitodruk – technika graficzna, której chyba największy rozgłos przyniósł Andy Warhol, łapie dzisiaj kolejny oddech w całej Europie

Już wkrótce po raz trzeci odbędzie się Sitofest - jedyny w Europie międzymiastowy festiwal sitodruku!

SITOFEST wykiełkował podczas wielu twórczych kontaktów między warszawskimi i berlińskimi pracowniami sitodruku. Co roku za organizacją festiwalu stoją pracownie z Warszawy. Od dwóch lat coraz śmielej zaczynają dołączać sitodrukarze z innych miast. Czwartą edycję organizują z Warszawy: pracownie SITO, V9, KWIACIARNIA GRAFIKI, OFICYNA PERYFERIA. Z Wrocława CRK oraz Panato. Z Gdyni Tubaza. Z Berlina Czentrifuga.

SITOFEST stawia sobie za cel promowanie ręcznej techniki sitodruku i idei D.I.Y. (do it yourself). Umożliwia przyjrzenie się całemu procesowi sitodruku oraz włączenie się w proces twórczy.

Ideą festiwalu jest umożliwienie dostępu do sztuki młodych, niezależnych twórców, przy jednoczesnym zachowaniu realnej wartości grafik. Dla odbiorców SITOFEST jest okazją do zdobycia niepowtarzalnych, niskonakładowych grafik do kolekcji (bądź zaczynem do jej budowy).

Dla twórców SITOFEST to niepowtarzalna okazja do integracji z ciągle rosnącym środowiskiem artystyczno-sitodrukowym. Umożliwia wymianę doświadczeń, wzajemnych inspiracji i wspólne tworzenie.

SITOFEST - międzymiastowy festiwal sitodruku Foto: SITOFEST - międzymiastowy festiwal sitodruku
WYSTAWY / WARSZTATY / LIVE PRINTING / MIEJSKIE AKCJE

Program SITOFESTU to ponad miesiąc wydarzeń z sitodrukiem w roli głównej. Podczas tegorocznej, czwartej edycji SITOFESTU do festiwalu dołączają nowe miasta i kolejne pracownie, między innymi z Wrocławia i Poznania, Gdyni.

W ramach tej festiwalu odbędzie się kilka wystaw, warsztaty introligatorsko-sitowe, akcje miejskie. Będzie można zobaczyć jak sitami drukowali najmłodsi, którzy przy wsparciu rodziców przygotowali unikatowe kolorowanki. Będzie warsztat introligatorski, który będzie kraszony sitodrukiem. Będzie wystawa, która skupi się na odpadach drukarskich, które ponownie wrócą z odmętów śmietników. Powstanie wystawa na Poczet Sitodrukarzy Warszawskich.

Oczywiście nie zabraknie też okazji, żeby po obcować ze znakomitymi grafikami. Do Warszawy zawitają sitodrukarze z Francji i Niemiec. Będą pokazywać swe prace, ale też animować i działać na mieście. Mimo listopadowej słoty przy sitach będzie gorąco!

Sitodruk – technika graficzna, której chyba największy rozgłos przyniósł Andy Warhol, łapie dzisiaj kolejny oddech w całej Europie. W Polsce techniką zainteresowali się graficy znajdujący okazję do stworzenia tanich, niezależnych pracowni, a także projektanci i ilustratorzy, których prace mogą zaistnieć w nietypowej formie – ręcznie drukowanych oryginałów, pozwalających “poczuć” kolejne warstwy farby.

SITOFEST - międzymiastowy festiwal sitodruku Foto: SITOFEST - międzymiastowy festiwal sitodruku
-----

Najbliższe wydarzenia 4 edycji SITOFEST. Więcej na www.facebook.com/Sitofest

Program na bieżąco będzie poszerzany o kolejne akcje, dziłania, wystawy. Bądź czujny!

SITOFEST - międzymiastowy festiwal sitodruku Foto: SITOFEST - międzymiastowy festiwal sitodruku
-----

30 października godzina 18:00

KOLORO

V9, Ul. Hoża 9 (pon-sob 10-20)

Premiera publikacji projektu KOLORO

Przed wakacjami wystartowaliśmy z cyklem warsztatów KOLORO.

Do akcji zaprosiliśmy duety składające się z dziecka i osoby dorosłej. Zadaniem dzieci było wymyślenie i narysowanie opowieści stanowiącej kanwę książki do kolorowania. Na tym etapie dorośli byli jedynie doradcami. Gdy wszystkie rysunki były już gotowe przechodziliśmy do fazy produkcyjnej. Czterech prowadzących z ekipy Vlepvnetu (Chu Chu, Goro, Mrufig, Zrazik) wprowadzało małych i dużych w świat sitodruku. Wspólnie przeszliśmy przez pełen cykl produkcyjny i w efekcie mamy 12 świeżutkich kolorowanek, które chcemy pokazać całemu światu!

To raczej nam się nie uda, bo nakład jest ultralimitowany - każda książeczka to jedynie 15 egzemplarzy.

Część nakładu będzie dostępna na sprzedaż, ale uwaga!, jedyna szansa na zakup tych rarytasów to dzień premiery. Cena jednej kolorowanki to 10 złotych, zaś cała kwota trafia do autora. Mamy nadzieję, że wyprzedamy całą pulę i wynagrodzimy dzieciakom ich ciężką pracę (nikt się nie obijał, serio!).

#sitofest #wystawa #sitodruk #v9 #warszawa #wernisaż #dzieci

https://www.facebook.com/Sitofest | http://v9.bzzz.net

5 listopada, godzina 19:00

V9, ul. Hoża 9 (pon-sob 10-20)

otwarcie wystawy Jean Peut-être "Apesanteur & Feuilles Mortes"

wystawe można oglądać do 17.11.2015

Jean Peut-être. Francuski artysta, któy na co dzień mieszka w Berlinie. Posługuje się techniką sitodruku a jego ulubionym podłożem drukarskim są stare mapy, rysunki techniczne, diagramy oraz plany. Jego prace możemy spotkać na ulicach miast. Tworzone bezpośrednio na ścianach budynków papierowe kolaże czerpią energię wprost ze świadectw minionych epok, w których anachroniczne wzory mieszają się z obrazem osobistych wizji przeszłości. Budując podwieszoną ekspozycję na kształt Perpetuum mobile, artysta wykorzysta prawo powszechnego ciążenia, aby wymieszane elementy wprowadzone w ruch wywoływały odczucie Deja vu.

#sitofest #wystawa #sitodruk #v9 #warszawa #wernisaż #berlin

https://www.facebook.com/Sitofest | http://v9.bzzz.net

19 listopada, godzina 19:00

V9, ul. Hoża 9 (pon-sob 10-20)

otwarcie wystawy Krzysztofa Iwańskiego

Krzysztof Iwański urodzony w 1985 roku artysta grafik,  jest jednym z tych twórców plakatu, którzy swoje projekty finalizują drukując je rzemieślniczą techniką sitodruku. Tworzenie grafik pod sitodruk wymaga specyficznego myślenia projektowego, lecz to rudymentarne podejście do kreacji Iwański doprowadził do perfekcji. Cały proces, przez który przechodzą projekty artysty przypominają drogę fotografii, od matówki aparatu poprzez ciemnie, kończąc przez utrwalenie na papierze, od A do Z.. W plakatach Iwańskiego możemy się doszukać inspiracji stylami neoplastycyzmu, konstruktywizmu oraz wpływy wynikające ze szkoły Bauhaus.      

19 listopada w galerii V9, Krzysztof Iwański zaprezentuje nowy, niepublikowany dotąd cykl plakatów.

#sitofest #wystawa #sitodruk #v9 #warszawa #wernisaż #berlin

https://www.facebook.com/Sitofest | http://v9.bzzz.net

30 listopada, godzina 19:00

Seria ZŁO

Kwiaciarnia Grafiki, ul. Smulikowskiego 6/8 [brama po lewej]

wystawę można oglądać do 31 grudnia.

Seria ZŁO to archiwum prac, w którym od początku istnienia naszej pracowni zbiera się to, co uważamy za najbardziej humanistyczne w technice sitodruku – ludzki błąd. Zwykle niechciany, często efekt niedokładności czy rozluźnienia się przy pracy. Pojawia się niespodziewanie, zatrzymując produkcję do momentu usunięcia.

W tym czasie powstają tzw. odpady drukarskie, które – być może przez nasze skąpstwo, a może w trosce o Ziemię – postanowiliśmy zadrukowywać wielokrotnie. Tak na jednym arkuszu papieru/koszulki zaczęły się nawarstwiać złe odbicia różnych prac, tworząc nową wartość. Ten cały miks generuje na tyle DOBRE efekty, że postanowiliśmy ich nie wyrzucać, zaczęliśmy je kolekcjonować. To, co miało wylądować na śmietniku rzeczywistości, na powrót wraca do życia.

Sitodruk jako ręczna technika druku pozwala bardzo wyraźnie kontrolować nakład. Można wykonać jeden egzemplarz grafiki, ale zwykle się tego nie robi, gdyż rachunek ekonomiczny podpowiada zwiększenie nakładu. W serii ZŁO każdy egzemplarz jest niepowtarzalnym, unikatowym efektem ubocznym procesu druku.

Seria zło mama Foto: Seria zło mama
#seriazło #sitofest #wystawa #sitodruk #kwiaciarniagrafiki #warszawa #wernisaż

https://www.facebook.com/Sitofest | http://kwiaciarniagrafiki.pl/

-----

4 edycji SITOFEST. Więcej na www.facebook.com/Sitofest

Dostępne w kategoriach

street

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnio dołączyli

Co się dzieje na FREESTYLE'u

 • alik
 • Skejcik
 • VIENIO
 • Forfiter
 • mgl
 • Redakcja
 • Jakub Kosmowski
 • GrubSon
 • lotar
 • jozefa
 • vzfuu22
 • flkid12
 • vezxu89
 • mirekb
 • qgpms19
 • MalagA
Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności